whatsapp
Destek Hattı:

0850 532 72 52

Detay

Radyatör Havası alma işlemi sisteme ilk su verildiğinde, radyatörlerde hava oluşması durumunda ve kombide basıncın yükseldiğinde düşürülmesi için gerçekleştirilir.

Radyatörlerde Hava Neden Oluşur ?

İmalat sırasında borular içerisinde kalan havanın tesisat içerisinde sıkışma yapması, tesisat çalışma sıcaklık aralığının çok sık değiştirilmesi, besleme suyu ile tesisat sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkının yüksek olması ve besleme suyu içerisinde olan havanın sıkışması durumundan dolayı kaynaklanır.

Tesisat içerisinde biriken hava, zamanla hacmini büyütür ve sıcak suyun peteklerin belirli bir bölümüne erişimini sınırlar. Bu durum sistemin çalışma verimini düşürür ve ısınma problemi oluşur. Diğer taraftan enerji tüketiminizi etkiler ve bu durum faturalarınıza yansır.

Radyatörlerde Hava Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Radyatörlerde hava olması durumunda radyatörün üst kısmı ısınmaz veya üst kısımda soğukluk hissedilir. Üst kısımdaki durumda bir kenar sıcakken diğer kenar soğuk olabilir. Bu durumda radyatör de hava var demektir ve radyatör havası alınmalıdır. Eğer radyatörün alt kısmı soğuk üst kısmı sıcak ve radyatör havası alınmasına rağmen ısınmıyor ise radyatörünüz kirlenmiş ve petek temizliği ya da radyatör temizliği yapılması gerekir.

Radyatör Havası Nasıl Alınır ?

Sisteme ilk su verildiğinde sistemdeki bütün radyatörlerden hava alınmalıdır. Hava alma işlemi radyatör üzerinde bulunan purjörden yapılır. Purjör anahtarı veya düz bir torna vida ile purjör üzerindeki vidayı saat yönünün tersine yavaş yavaş çevirin. Sistemde hava varsa hava dışarı çıkacaktır. Purjörden su akmaya başlayınca hava alma işlemi tamamlanmış olacaktır. Purjörden su gelince purjör anahtarını saat yönünde çevirerek kapatın. Bu işlemler esnasında peteklerin havası alınırken kombi açık olmalıdır. Ayrıca kombide hava alma işlemi tamamlandığında purjörü geç kapatmanız ve su akma işleminin devam etmesi nedeniyle kombide basınç düşümü gerçekleşebilir bu durumda kombiye su takviye ederek basıncın uygun değere (1,5 bar) gelmesini sağlamalısınız.

DİĞER FAYDALI BİLGİLER

Radyatör Havası Nasıl Alınır ?
Radyatör Havası Nasıl Alınır ?
KOMBİ ARIZA KODLARI
KOMBİ ARIZA KODLARI
PETEK TEMİZLİĞİNİN ÖNEMİ
PETEK TEMİZLİĞİNİN ÖNEMİ
Kombi Alırken Dikkat Edilecek Hususlar
Kombi Alırken Dikkat Edilecek Hususlar
BAKIMI YAPILMAYAN KLİMALARA DİKKAT!
BAKIMI YAPILMAYAN KLİMALARA DİKKAT!
KLİMA KULLANIMIN DA TASARRUF
KLİMA KULLANIMIN DA TASARRUF
Klima Bakımının Önemi Nedir?
Klima Bakımının Önemi Nedir?

E-Bülten Kayıt

Firmamızdan haberder olmak için bültene kayıt olabilirsiniz.