whatsapp
Destek Hattı:

0850 532 72 52

HİZMET DETAY

ODA TERMOSTATI

ODA TERMOSTATI

Oda Termostatı Nasıl Çalışır?

Oda termostatı sensörü sayesinde bulunduğu odanın sıcaklığını ölçer ve oda sıcaklığını belirlenen sıcaklığa ulaştırana kadar çalışır. İstenilen sıcaklığa ulaşılınca kombinin çalışmasını durdurur. Böylece tasarruf edilmesini sağlar.

Oda Termostatı Nedir?

Kullanılan oda termostatının kablolu ya da kablosuz olması önemli değildir.

Oda termostatı kullanılmayan kombide evi istenilen sıcaklığa ulaştırmak için önce radyatör su sıcaklığını ayarlamak gerekir. Bu ayar hava koşullarına göre sürekli değiştirilir. Sıcaklığı 50 dereceye ayarladığınızı düşünelim.

Kombi çalıştığında, radyatör devresinden gelen dönüş suyunun sıcaklığı duyar elemanlar tarafından ölçülecek ayarlanmış olan sıcaklık değeri 50˚C arasındaki fark fazla olduğundan cihaz modülasyon yaparak yüksek kapasitede de çalışmasını sürdürecektir.

Oda termostatı kullanılan kombide ise, istenilen sıcaklığı 23 derece olarak ayarladığınızı düşünelim. Oda termostatında dikkat edilmesi gereken en önemli konu, su sıcaklığının değil hava sıcaklığının kontrol edildiğidir. Dolayısıyla hava koşullarına göre sürekli ayar yapmak gerekmez.

Oda termostatı 1˚C sıcaklık hassasiyetli ise ortam sıcaklığı 24˚C ye geldiğinde kombi kapanır, 23˚C ye geldiğinde tekrar çalışır. Oda termostatı hassasiyeti markadan markaya farklılık gösterebilir. Bazı oda termostatları 1˚C hassasiyet ile bazıları ise 0,5˚C hassasiyet ile çalışmaktadır.

Oda Termostatı Çeşitleri

Oda termostatları mekanik ve dijital oda termostatı olmak üzere iki çeşittir. Dijital oda termostatları, mekanik oda termostatlarına göre çok daha hassas sıcaklık kontrolü yapabilirler. Dijital oda termostatı fiyatları mekanik oda termostatı fiyatlarına göre daha pahalıdır. Fakat sıcaklığı stabil tuttuğu için sıcaklık konforu açısından tercih edilebilir.

Kablolu oda termostatı ve kablosuz oda termostatı dijital oda termostatı modelleridir. Kablolu oda termostatı, kombi ile oda termostatı bağlanacak oda arasında bir kablo çekilerek haberleşirken, kablosuz oda termostatı kablo çekilmesine gerek kalmadan kombi ile evin her yerinden haberleşme sağlar.

Her iki oda termostatı da programlanabilir ve programlı olmayan modelleri mevcuttur.

E-Bülten Kayıt

Firmamızdan haberder olmak için bültene kayıt olabilirsiniz.