whatsapp
Destek Hattı:

0850 532 72 52

Haber Detay

Gün geçmiyor ki kötü bir haber almayasınız. İşte tamda bunu söylediğimiz bir günde Türkiye kötü bir haberle sarsıldı.

Değerli bilim adamımız Prof. Dr. Yusuf ERŞAHİN klimalardan bulaşan legionella bakterisinden dolayı akciğer rahatsızlığı geçirerek hayata veda etti.

Bir çoğumuzun bulunduğu ortamlarda klimalar yaşamımızın vazgeçilmez bir gerçeği oluverdi. 

Hatırlarsanız daha bundan birkaç yıl öncesine kadar ayrıcalık ve lüks olarak nitelendirilen bu cihazlar artık standart olma yolunda hızla ilerlemekte. Yazın soğuk kışın ise sıcak bir aile bireyi gibi kabullendik bu makineleri. Ancak, nimetlerinin yanı sıra  külfetleriyle de karşı karşıya kaldık. Birde bizim toplum olarak bir alışkanlığımız var;  maalesef ürüne dünya kadar para öder,  alır ve kullanmaya başlarız. 

Ama bu cihazın periyodik bakımları var. Sağlıklı çalışması açısından bunlar göz ardı ediliyor. “ısıtsın – soğutsun bize yeter” diyerek,  bakımsız klimaların mikrop yuvası olduğu gerçeğini göz ardı ederiz. 

Düzenli bakımları yapılmayan klimaların yaydığı ve tıp literatürüne girmiş olan bir hastalığı vardır. ‘LEJYONER Hastalığı’ diğer bir adıyla da ‘Klima Hastalığı’… 

Legionella;  pneumophila olarak adlandırılan bakterinin neden olduğu bir akciğer enfeksiyonudur. Halk arasında zatürre olarak bilinen bu hastalığa neden olan bakteri ilk olarak 1976 yılında Philadelphia’da bir otelde Amerikan Lejyonerlerinin toplantısına katılanlarda ortaya çıkan bir salgın sonucu keşfedilmiştir. Bu nedenle enfeksiyon, salgından etkilenenlerin anısına Lejyoner hastalığı olarak ve keşfedilen yeni bakteri de Legionella pneumophila olarak adlandırılmıştır. 

Dolayısıyla bu bakterinin bakımı zamanla yapılmayan klimaların filtrelerinde ve eşanjörlerinde ki uygun oran olması nedeniyle ( nemli alan ) üreyip, yaşamaları kesinlikle uygun olup başta söz ettiğimiz zattürre dahil bir çok hastalığa zemin hazırlar. 

http://www.haber7.com/genel-saglik/haber/1173897-duzenli-bakimi-yapilmayan-klimalara-dikkat

Diğer Haberler

Kombi bomba gibi patladı!
Kombi bomba gibi patladı!. 30 - Ağustos - 2018
Kombi bir anda alev aldı
Kombi bir anda alev aldı. 30 - Ağustos - 2018
Samsun'da Kombi Yangını
Samsun'da Kombi Yangını. 08 - Ağustos - 2017

E-Bülten Kayıt

Firmamızdan haberder olmak için bültene kayıt olabilirsiniz.